49,99 zł
Cena regularna:
89,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
59,99 zł
Cena regularna:
139,98 zł
29,99 zł
Cena regularna:
39,99 zł
29,99 zł
Cena regularna:
59,99 zł
29,99 zł
Cena regularna:
59,99 zł
59,99 zł
Cena regularna:
119,98 zł
99,99 zł
Cena regularna:
239,96 zł
19,99 zł
Cena regularna:
29,99 zł
"Ciemność", Stanisław Karolewski. Okł. miękka ze skrzydełk.; str. 382
Cena regularna:
79,99 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
"...„Ciemność” to książka wiele wymagająca od czytelnika, zwłaszcza tego gustującego w poplicie. Nie ma tu szparko biegnącej akcji, galopady zdarzeń i zapierających dech zwrotów fabuły. To rzecz dla koneserów, miłośników powieści szkatułkowej – gdyż to właśnie zaoferował pisarz Karolewski, szkatułkę z wieloma fascynującymi opowieściami, perełkami refleksji nad materialnym i duchowym bogactwem świata (znać, że autor to zawodowy antykwariusz) ujętą w opowieść ramową, historię golema poszukującego swojej stwórczyni.
Przypomina trochę jego antykwariat: labirynt korytarzy z półek zastawionych książkami i przedmiotami, w którym klient zanurza się z obawą, szybko przezwyciężoną żądzą poznania (co jest za kolejnym zakrętem?). To świat-kolekcja, tajemniczy i fascynujący, wciągający jak przepastne podziemia egipskich piramid, zupełnie osobny w naszej plastykowo-elektronicznej, cyfrowej rzeczywistości „wiecznego teraz”, który nieoczekiwanie wypączkował na ulicy Szczytnickiej. I podobnie należy traktować tę książkę – jako wartą poznania kolekcję..."
Jacek Inglot, "Posłowie", [w:] Stanisław Karolewski, "Ciemność", Brzeg 2023.
Istnieje tylko jedna opowieść. Próbujemy ją sobie przypomnieć, wyszeptując wciąż na nowo. Istnieje tylko jedno Utracone Królestwo, do którego ludzkość pragnie powrócić, i za każdym razem, gdy ktoś przypomina sobie tę historię, zdaje sobie sprawę, że sam jest zaginionym królem na wygnaniu, zaś bramy Królestwa otwierają się. Istnieje się tylko jedna opowieść. Zapomniana przez ludzkość. Złożona w ciemności.
Znów zagłębiam się w mrok. Ciemność przynosi odpowiedzi. Zbieram je z łona nocy. Karmię się z jej czernych piersi. Przelewa mi się przez usta i skrapla ziemię, która za dziewięć miesięcy wyda plon. Obrodzi opowieściami wydartymi z dna kufrów i piwnic, spomiędzy pustki czasu, z mrocznych podziemi jaźni.
Znów szukam ciszy: w nadodrzańskich ulicach, w zrujnowanych bramach, w kruszących się elewacjach, w piwnicach i głębiej. W szarych zwojach mózgowych. W otchłani ksiąg. W korycie leniwej Odry. Pomiędzy ludem. Z cienia wynoszę odłamki stłuczonego lustra, szklane drzazgi, które pieczołowicie układam jedna przy drugiej, z nadzieją, że pewnego dnia będzie ich dostatecznie dużo, by odbiły i pokazały mi świat, z którego pochodzą, inny świat, świat, który powstał ze Światła.
Stanisław Karolewski (fragment powieści)
rudyzgredek.books@gmail.com
Przychodzę dzisiaj do was z recenzją książki zgoła innej od tych które zwykle czytam. •Ciemność• Stanisława Karolewskiego to literackie arcydzieło otwierające przed czytelnikiem świat łączący fikcję z rzeczywistością. Jeśli miałabym w skrócie powiedzieć, o czym jest ta książka, wydaje mi się, ze powinnam wspomnieć przede wszystkim o głębokich emocjach i pewnej dozie intymności, jaką przedstawia nam w niej autor. To podróż, w której czas i przestrzeń się ze sobą mieszają. Głównym bohaterem powieści jest Szonaj, ptasiarz, który wyrwany z pożaru traci pamięć. Jego narracja opowiada o czasach tajemniczej epidemii, masowej śmierci ptaków, które zgodnie ze swoim „zawodem” zbiera, oraz o skarbach, które odnajduje na wysypiskach. Poprzez kolejne rozdziały opowieści dowiadujemy się jednak, ze ptasia zaraza jest tylko kolejnym elementem większej tajemnicy, którą przy pomocy uwodzicielskiej Ingrid i razem z klubem bibliofilów Szonaj musi rozwiązać. Zdecydowanym plusem powieści jest z pewnością jej drugie dno – autor porusza nie tylko tematy związane z głównymi bohaterami, ale ukazuje zawiłości ludzkiej natury, głębokie emocje które każdy z nas przezywa. Zmusza nas do refleksji nad materialnym i duchowym aspektem otaczającego nas świata. Mówi zarówno o życiu, jak i śmierci, o tym co otrzymujemy teraz i tu oraz o tym, jakie mamy wyobrażenia o tym, co czeka nas po odejściu z tego świata. Przyznam ze przeczytanie tej książki było dla mnie wspaniałym doświadczeniem i jeżeli poszukujecie czegoś, co zabierze w was w swego rodzaju emocjonalna podróż, polecam tę książkę.
Małgorzata Gwara
Wrocław, czasy współczesne lub niedaleka przyszłość. Z niewyjaśnionego powodu na terenie miasta padają wszystkie ptaki. Szonaj, mężczyzna pozbawiony pamięci, zawodowo zajmuje się zbieraniem ptasich trucheł. Nie jest to prestiżowy zawód, ale z czegoś trzeba żyć. Młoda dziewczyna wpada w szał tworzenia. Maniakalnie rzeźbi w glinie, chce stworzyć coś naprawdę monumentalnego. Zwozi też co rusz pełen samochód surowca, lecz to wciąż za mało. Akt twórczy staje się jej obsesją, która doprowadza do tragedii. Dwa odłamki pękniętego lustra, w których można się przejrzeć, ale warto jednak złożyć całą historię. Warto poznać gamę innych postaci, które przewijają się przez króciutkie rozdziały. Warto wsłuchać się w ich głosy, poznać ich opowieści. „Ciemności” nie sposób interpretować tylko na jeden sposób. Wiem, tym zdaniem sprawiam, że większości polonistek na czole wykwita dość pokaźna żyłka. Książka jednak swobodnie wymyka się wszelakim interpretacyjnym kluczom. To przecudowna powieść szkatułkowa, w której każdy odnajdzie coś, co do niego przemówi, o ile zechce szukać. Autor raczy czytelnika nietuzinkowym poczuciem humoru, dorzuca nutkę erotyzmu, trochę postapo i wiele innych elementów. Pojawiają się również elementy, które autor mógł zaczerpnąć ze swojego zawodowego życia. Na dobrą sprawę ciężko tu jednoznacznie określić gatunek książki – wiele konwencji przenika się tu wzajemnie i tworzy spójną całość. Podobno do pierwszego wydania „Ciemności” dołączano zestaw do zaczerniania treści. Mimo że nie jestem fanką mazania po egzemplarzach, w tym przypadku pomysł wydaje się co najmniej intrygujący. Czytelnik bowiem mógłby na stałe skryć w tytułowej ciemności pewne elementy historii i za jakiś czas do niej powrócić, by doszukiwać się nowych znaczeń. I by je znalazł, bowiem opowieść wciąż żyje. To poukładane obok siebie odłamki stłuczonego lustra, w których odbić ma się świat. To także mnogość interpretacji tego, co nie widzimy. Tak jak w przypadku słynnego kota w pudełku. „Ciemność” to piąta samodzielna książka Stanisława Karolewskiego, właściciela jednego z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich antykwariatów: Szarlatana. Jeśli znajdujecie się gdzieś niedaleko Pasażu Grunwaldzkiego, skierujcie swe kroki ku Szarlatanowi. Wyjdziecie z kilkoma wartościowymi perełkami. Sprawdziłam to kilka lat temu na własnej skórze. Osobiście gorąco polecam Wam spojrzeć na to potłuczone lustro. Nie będzie to lektura łatwa, choć zacznie się prosto. Potem poprzeczka poszybuje w górę. „Ciemność” to kilka godzin wartościowej, pełnej refleksji rozrywki. Polecam, na mnie ta książka zrobiła ogromne wrażenie. Ciemność Autor: Stanisław Karolewski Wydawnictwo: Odmienne Stany Fantastyki „OdeSFa” Liczba stron: 355 (w tym dodatek publicystyczny) Moja ocena: 8/10